Sayfa 1

FINDIK VE ÇÖP TOPLAMA İCATININ ÖNEMİ VE ÜSTÜNLÜKLERİ:
Fındık toplamak için yaptığım icadım ile yüzeyde duran fındık veya çöp, ne olursa olsun, lastik paletler sayesinde ters süpürme yaptırılarak toplanır. Bu lastik paletlerin önünde % 30 eğimli ve oynarlı rampa yaptım. Süpürülen malzemeler lastik paletlerle bu rampadan ittirilerek ön tarafta bulunan Ön Helezona veya Ön Banta fırlatılır. Ön Helezonla veya Ön bant ile fırlatılan bu malzemeler Yan Helezona Veya Yan Banta taşınır. Yan helezon veya Yan Bant ile malzemeler yukarı taşınıp çuvala veya çöp poşetine koyulur. Fındık toplama işinde kullanırken fındığın yukarıya taşınması helezyonladır. Çünkü helezyonun çalıştığı yuva; elek yuvasıdır. Bunun sebebi fındıkla birlikte toplanan yabancı cisimlerin bu elekte temizlenmesi ve sadece fındık malzemesinin çuvala girmesinin sağlanmasıdır. Bu makinenin harcadığı enerji; mevcut kullanılan fındık toplama makinelerinin üçte biri kadardır.

Aynı zamanda da onlardan 10 kat daha seri fındık toplamaktadır. Yaklaşık olarak 30 kişinin topladığı fındığı toplamaktadır. Bu makineyi çöp toplama işinde kullanırsanız; elek olan yerlere çöp toplama aparatlarını takarak 30 çöpçünün süpürerek topladığı çöpü çok az bir enerji ile toplayarak çöp poşetine doldurabilirsiniz. Bu makine ile şehir içinde yağan karları süpürüp, kamyon kasasına doldurabilir ve çok az bir enerji kullananrak şehir dışına taşıyabilirsiniz. Yine bu makine ile plajlardaki kumların çöplerini toplayarak, sahillerimizi tertemiz yapabilirsiniz. Bu alet az bir enerji ile çok büyük işler başarmaktadır. Peki buna hangi ülke sahip çıkacakta bu makine seri üretime geçecek? FINDIK VE ÇÖP TOPLAMA ALETİ AKLIMA NEREDEN GELDİ? Karadenizli fındık üreticisi biri olarak fındık toplamanın maliyetli ve insan işgücüne dayalı bir çalışma gerektirdiğini çok iyi bilen birisiyim. Çevremdeki insanların benden bu iş için bir makine yapmam yönünde taleplerinin olması nedeniyle de bu makineyi yapmaya karar verdim. Ancak elimde yoğun projeler olduğu için Düzce’de harman makinesi üreticisi olan Hamit Ustanın yanına gittim ve Hamit ustaya senin imalathanende fındık toplamak için bir makine yapalım dedim. Ben bilmiyordum ama Hamit Usta çoktan fındık toplama makinesi imalatına başlamış. Hamit Ustaya makinesinin nasıl çalıştığını sordum.

Hamit Usta bana hava ile fındığı emerek toplayacağını söyledi. Yani elektrikli süpürge gibi toplayacağını söyledi. Ben bunu duyunca gülerek Hamit Ustaya seni üzmek istemem ama 100 metrekare evi bir saatte zor süpürüyoruz. Koskoca tarlayı bununla nasıl süpürürüz dedim. İki kişi bir tarlayı elle daha kısa zamanda toplar Hamit usta dedim.İsterse fındık toplama işini daha kısa sürede toplayacak eşi benzeri olmayan bir makine yapabileceğimi ve mevcut fındık toplama makinelerinden çok daha randumanlı olacağını Ona söyledim. Hamit Ustaya sen sadece üretip satacaksın senden bir kuruş dahi almayacağım dedim.Hamit Usta bana çok kızdı. “Benim kimsenin aklına ihtiyacım yok “ diyerek beni kovmaktan beter etti.Hamit Ustanın bu davranışından dolayı çok üzüldüm. Hemen fındık toplama makinesini yapıp ortaya çıkarmam gerekiyordu. Ancak ne bu işe yetecek zamanım nede para vardı. 2012 Yılında her yıl olduğu gibi fındığımı yine Güneydoğulu işçilere toplattım.

Sayfa 2

O yıl mahsulüm 4 ton çıktı. Fındığın tonunu 3800 TL’den sattım ve toplam fındık parası 15600 TL tuttu. Fındığı toplatmaya 9300 TL ödedim. Ayıklama, gübre, filiz alma, işçileri taşımak için traktör masrafı ve harman masrafı 4000 TL tuttu. O yıl canım çok yandı. Bana bütün masraflar çıktıktan sonra 2300 TL para kaldı. Birde İşçilerle birlikte bende çalışıyordum. Yani başkasının fındıklığında çalışssaydım bile o parayı kazanırdım. İşte fındık toplama makinesinin yapımına o yıl karar verdim. Ancak bütçem olmadığı için malzemeleri satın alacak olduğum nalbura durumu anlattım. Beni tanıdığı için malzemeleri bana vermeyi ve parasını fındık parasını aldığım zaman ödememi kabul etti. Ancak ondan önce kendi imkanlarımla yan süpüren bir makine yapmıştım.

Bu makine sadece fındığı bir araya topluyordu. O sırada Samanyolu TV çekim yapmaya geldi. Çok güzel bir çekim yaparak bu makineyi yayınladı. Aslında bir hafta geç gelselerdi yerden alıp kutuya atan yeni makinamı bitirecektim. Daha sonra Kanal 7 Televizyonu geldi. Kanal 7 televizyonu makinayı yayınladı. Daha sonra da World Travel Channel geldi ve o da yayınladı. Benim için bu yayınlar çok önem taşıyordu. Çünkü benim bütçem bu makinenin seri üretimine uygun değildi. Belki bir üretici bu makineyi duyar gelir ve üretir. Bu sayede Türk beyniyle yapılan bir icat dünya pazarına ihraç olur. Türk beyniyle yapılan hiçbir icat dünya pazarında yoktur. Benim amacım Türk Markaları çıkartıp itibarlı dünya ülkeleri arasına Türkiye’yide sokmaktır. Benim ne para ne de şöhret gibi bir beklentim yok. Neyse konuya geri dönelim. Bu iki makinadan sonra Nalbur arkadaşla anlaşıp 4 ayda 3 tane yeni makine yaptım. 2013 fındık toplama sezonuna zar zor yetiştirdim.Bu makinalarla ben ve bir çok çiftçi deneme yaptık. Bu deneme yaptığımız çiftçi arkadaşların şikayetlerini dinleyerek ve bende kendim kullanarak 4 adet sorun tesbit ettik. Birinci sorun; Devir düşürücü redüktörler dişli sıyırdı. Çünkü 80 kat devir düşüren redüktör kullanmıştık. Şimdi o sorunu yok eden yeni bir sistem monta ederek sorunu yok ettik. İkinci sorun; Sağa ve sola dönüşler çok zor olduğu için makinayı kullanan çok yoruluyordu. Bu sorunuda yeni bir defransiyel tasarımı yaparak bu makineye monta ettik. Şimdi sağa ve sola dönişler çok rahat oluyor. Üçüncü sorun; Makinanın fındık doldurma teknesinin çabuk dolması ve boşaltma işini iki kişi yapmasına rağmen çok yorucu olmasıydı. Makinaya iki helezon monte ederek Dolum haznesini kaldırdık ve arka tarafta çuvala doldurarak o sorunu çözmüş olduk. Dördüncü sorun; Toplanan fındığı tozdan topraktan ayırmak için eleme işinde dört kişinin çalışmasıydı.

Bu dört kişi elleriyle elekte elemelerine rağmen hem çok yorucu oluyordu hemde yetiştiremiyorlardı. Bu sorunu çözmek için yan taraftan yukarı çuvala boşalltma işini yapan helezonun alt kısmını ızgara yaptım. Yukarı doğru helezon fındığı ittirerek taşıdığı için fındıkla toplanan yabancı cisimler bu elekte aşağı düşmektedir. Yan helezyonun boyu 160 cm. olduğu için toplanan fındığı tertemiz bir şekilde çuvala dökmektedir. Aynı zamanda bu yabancı maddeler fındık ağacının aradığı ve ihtiyaç duyduğu gübre olduğu için tekrar toplanan yere kendiliğinden dökülmektedir. Böylece toprağın özelliği de bozulmamaktadır. Benim icatımın dışındaki fındık toplama makineleri hava ile emme olduğu için maalesef tüm gübreleri toplayıp bir yere yığmaktadır yada harman yerine taşımaktadır. Bizim fındık toplama aletimiz 30 amelenin fındık toplaması kadar hızlı fındık toplamakta ve 30 amelenin topladığı kadar fındık toplayabilmektedir. Bu toplamayı sadece bir kişi yapmaktadır. Bu fındık toplama makinesi aynı zamanda Çöp Toplama makinesi de olmaktadır. Sadece yan helezyonun altında elek sistemi yoktur. Makine ne toplamışsa elemeden çöp poşetine doldurmaktadır.

Yine bu makine de 30 çöp süpüren işçinin temizlediği yer kadar yer temizlemektedir. Yine bu makine ile şehir içindeki karları kenara veya ramuk kullanarak şehir dışına taşıyabilirsiniz. Yine bu makine ile deniz plajlarındaki kumları eleyerek çöpleri toplayabilirsiniz. Bir icatbir amaç için yapılsada binlerce amaca dönüştürülebilmektedir. Yeterki bir icat çıkartılsın. Bu yüzden yeni bir icat; bir ülkenin tüm bütçesine eş değerdedir.

İçerik