Bardak Altlığı

Bardak Altlığı

Bardak Altlığı


Bardak altlığından sonra daha ne icat yapabilirim diye düşünüyordum. İlkokula giderken bisikletçi Arif usta vardı, ondan 25 kuruşa bisiklet kiralayıp gezerdim. Beni çok severdi bu yüzden 1 saat kira zamanımı en az 10 dakika geciktirirdim. Yinede kızmazdı bana oğlu Aziz vardı, Arif amca Gölyaka nahiyesinden göç ederek İstanbul’a taşınmış ağabeyim Zeki ile görüşüyorlarmış. Bir gün ağabeyim ile Aziz’in çalıştığı bisiklet fabrikasına gittik. Yıllar sonra Arif amcanın oğlu Aziz ile tekrar buluştuk ve görüşmeye başladık. Ben Aziz’e iyi bir mucit olduğumu söyledim. Oda bana bisiklet üzerinde bir icat düşünmemi söyledi.

İki gün sonra bisiklet üzerinde şöyle bir plan çıkarttım. Zincirsiz olan ve vites sistemi tamamen hiç olmayan bize özgü bir yeni icat’ın yapımı için Aziz’in yanına gittim ve hemen başlayalım dedim. Aziz ne yapacaksın hemen anlat dedi, anlatmaya başladım. Aziz inanmamıştı ancak beni kırmamak için gönülsüzce beni fabrikanın torna bölümüne getirdi, işte mekan işte ustalar siz söyleyin ustalar yapar dedi. Ne yazık ki Aziz’in o fabrikada o kadar yetkisi yokmuş bu nedenden dolayı ustalar beni hiç umursamadılar. Ben bu duruma çok üzüldüm, çünkü tekrar Ankara’ya gittiğimde elimde en az 5, 6 adet icat olmasını istiyordum. İki ay İstanbul da kalmıştım, bu durumdan sonra Düzce’nin Gölyaka ilçesine doğduğum baba çiftliğine geldim. Elli dönüm kadar fındık bahçesindeki fındıkları toplayıp sattım ve çiftliğe yerleştim. Hemen Düzce sanayisine gittim, bisiklet projesini hayata geçirdim. Ne yazık ki iş yaptırdığım ustalar benim hakkımda hayalci olduğumu ve yontulacak tavuk olduğumu söylemişler.

Bisiklet bittikten sonra hepsi mahcup oldular, yinede onları mahcup ettiğim için üzülmüştüm. Çünkü mucit olduğumu bilselerdi o şekilde düşünmezlerdi. Yaptığım zincirsiz bisiklet 9 vitesli idi, yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta yolu rampa ikinci köyümüz vardı. Bisikleti o rampada denemeye başladım, o rampaları hiç ayağımı yere koymadan çıktım. Benim yaptığım bu sistem zincirsiz olduğu için daha az sürtünme ile gitmekte olduğu için daha az enerji ile yürümekte olduğunu gördüm. Aynı sistemin arabalarda kullanılabilir olduğunu anladım ve hemen bir maket yaptım. Bu maket arabalarda bire bir kullanılmasını ispatlamaktaydı. Yaptığım bu şanzımanın en dikkat çekici olan kısmı gazdan ayağını çeker çekmez debriyajı kullanmadan vites değiştirme özelliği taşımaktadır. Aynı zamanda her tarafından yani tam 6 kısmından görev hizmeti alınabilmektedir.

Bize Ulaşın

Kendinizi inanılmaz bir deneyim ve en iyi nihai ürünle sonuçlanan gerçek bir ortaklıkta çalışırken bulacaksınız.

Arayın

0380 553 60 30

E-Posta

info@kummucit.com