Dairesel Şanzıman

Dairesel Şanzıman

Dairesel Şanzıman


Bardakaltlığından sonra daha ne icat yapabilirim diye düşünüyordum. İlkokula giderken bisikletçi Arif usta vardı, ondan 25 kuruşa bisiklet kiralayıp gezerdim. Beni çok severdi bu yüzden 1 saat kira zamanımı en az 10 dakika geciktirirdim. Yinede kızmazdı bana oğlu Aziz vardı, Arif amca Gölyaka nahiyesinden göç ederek İstanbul’a taşınmış ağabeyim Zeki ile görüşüyorlarmış. Bir gün ağabeyim ile Aziz’in çalıştığı bisiklet fabrikasına gittik. Yıllar sonra Arif amcanın oğlu Aziz ile tekrar buluştuk ve görüşmeye başladık. Ben Aziz’e iyi bir mucit olduğumu söyledim. Oda bana bisiklet üzerinde bir icat düşünmemi söyledi.

İki gün sonra bisiklet üzerinde şöyle bir plan çıkarttım. Zincirsiz olan ve vites sistemi tamamen hiç olmayan bize özgü bir yeni icat’ın yapımı için Aziz’in yanına gittim ve hemen başlayalım dedim. Aziz ne yapacaksın hemen anlat dedi, anlatmaya başladım. Aziz inanmamıştı ancak beni kırmamak için gönülsüzce beni fabrikanın torna bölümüne getirdi, işte mekan işte ustalar siz söyleyin ustalar yapar dedi. Ne yazık ki Aziz’in o fabrikada o kadar yetkisi yokmuş bu nedenden dolayı ustalar beni hiç umursamadılar. Ben bu duruma çok üzüldüm, çünkü tekrar Ankara’ya gittiğimde elimde en az 5, 6 adet icat olmasını istiyordum. İki ay İstanbul da kalmıştım, bu durumdan sonra Düzce’nin Gölyaka ilçesine doğduğum baba çiftliğine geldim. Elli dönüm kadar fındık bahçesindeki fındıkları toplayıp sattım ve çiftliğe yerleştim. Hemen Düzce sanayisine gittim, bisiklet projesini hayata geçirdim. Ne yazık ki iş yaptırdığım ustalar benim hakkımda hayalci olduğumu ve yontulacak tavuk olduğumu söylemişler.

Bisiklet bittikten sonra hepsi mahcup oldular, yinede onları mahcup ettiğim için üzülmüştüm. Çünkü mucit olduğumu bilselerdi o şekilde düşünmezlerdi. Yaptığım zincirsiz bisiklet 9 vitesli idi, yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta yolu rampa ikinci köyümüz vardı. Bisikleti o rampada denemeye başladım, o rampaları hiç ayağımı yere koymadan çıktım. Benim yaptığım bu sistem zincirsiz olduğu için daha az sürtünme ile gitmekte olduğu için daha az enerji ile yürümekte olduğunu gördüm. Aynı sistemin arabalarda kullanılabilir olduğunu anladım ve hemen bir maket yaptım. Bu maket arabalarda bire bir kullanılmasını ispatlamaktaydı. Yaptığım bu şanzımanın en dikkat çekici olan kısmı gazdan ayağını çeker çekmez debriyajı kullanmadan vites değiştirme özelliği taşımaktadır. Aynı zamanda her tarafından yani tam 6 kısmından görev hizmeti alınabilmektedir.

 Bu şu demektir, bu şanzımanla arabanın içinde oturarak tek bir kolu pedal gibi çevirerek arabanızı hareket ettirerek bir park yerine veya konvoydaysanız arabanızı çalıştırmadan konvoyu takip edebilmektesiniz ve bu sayede atmosferi kirletmemiş olursunuz. Aynı kol ile akünüz bitikse arabanızı mekanik şekilde çalıştırabilmektesiniz, yine aynı kol ile tekeriniz patlamış ise ayrıyetten kriko kullanmadan arabanızın arkasını veya önünü kaldırabilmektesiniz, aracınız batmış ise yine kaldırarak tekerlek altlarına dolgu koyabilmektesiniz. Bu şanzıman dişli sistemi tamamen bir ilk olma özelliği vardır. Dairesel dişlilerde bir dişliyi tek bir defa kullanılmaktadır. Benim yaptığım en büyük başarı bir dişliyi birden fazla kullanma başarısıdır. Bir dişliyi birden fazla kullanan tek insan tek ülke olma özelliği ve başarıyı taşımaktayız.

Bir daire üzerinde içten dışa doğru 3, 4, 5, 10 veya daha fazla daire şeklinde dışa doğru sıralanmaktadır. Bu dişlilerin sadece yarıçapının kullanılması bilinmektedir. Ben ise aynı anda diğer yarıçapının da kullanılacağını ortaya çıkarttım ve ispatladım. Bu şanzımanı bisiklet amaçlı yapmıştım, ancak her türlü şanzıman ihtiyacı olan aletler içinde ihtiyaç olduğu ortaya çıkmıştır. Yani bir yeni icat bir amaç için çıkartılır, ileride de binlerce amaca çevrilebilir. İşte ülkemizin hiç bilmediği olay yeni bir icat’ın kök icat olmasıdır. Bir ülkenin bir milletin kalkınmasını yükselmesini sağlayan tek olay kök icatlarının olmasıdır.

Dairesel şanzıman her türlü makineler de, tarım aletleri veya sanayide kullanılan her türlü makineler de kullanılma özelliği taşımaktadır. Aynı zamanda kullanılan aletlerin maliyetinde büyük rol oynamaktadır. Örneğin; mevcut olan şanzımanların maliyetlerinin beşte bir maliyetine gelmektedir. Çünkü normal şanzımanlarda dişli parça sayısı 23 parçadan oluşmakta ve 5 vites var. Benim şanzımanımda 6 dişli parçası ve 14 vites bulunmaktadır. Dayanıklılık ve ses çıkartma ise aynı şekilde dayanıklı ve sessizdir. Şunu iyi bilmemiz gerekir, motor olmasaydı şanzımanlara ihtiyaç duyulmazdı. Şanzıman olmasaydı motorlarında bu kadar önemi olmazdı. Bu sebepten her şanzımanın fiyatı en az motor kadar pahalıdır. Yani şanzıman üretmek, satmak motor satma kadar para kazandırmaktadır. Bu nedenle dairesel şanzımana sahip olmamız Türkiye ekonomisinin olmasa olmazıdır. Ne yazık ki bu şanzımana sahip çıkacak ne devletimiz var nede iş adamımız var.

Bize Ulaşın

Kendinizi inanılmaz bir deneyim ve en iyi nihai ürünle sonuçlanan gerçek bir ortaklıkta çalışırken bulacaksınız.

Arayın

0380 553 60 30

E-Posta

info@kummucit.com