Hakkımızda

Mucit Hasan KUM 'u tanıyalım 1958 de Düzce’nin Gölyaka ilçesi (O yıllarda Bolu’ya bağlı) Güney köyün de doğdum. Evliyim ve 4 çocuğum var. 6 yıl Gölyaka da 2 yıl da Hendekte (Sakarya) okuyarak ortaokulu bitirdim.1973'te İstanbul da çalışmaya başladım.1976 Avusturya ya gittim.1994 de ülkeme geri döndüm. Ülkemde mal mülk edinme yerine ülke menfaati için bilimsel çalışmalar yaparak 16 icat yaptım.12 yıldır bunun mücadelesini veriyorum ve bu yüzden bıktım, usandım ve yoruldum.

Ülkemizde bilim adamına ve mucitlere maalesef ilgi ve alaka yok. Bu ülkede topçular ve popçular daha çok ilgi görüyor. Bizlere tuhaf gözle bakıyorlar. Yeri geliyor deli yeri geliyor çılgın muamelesi görüyoruz. İcatlarımıza destekleyici bulamıyorum. Hâlbuki her bir icat bizim dışarıya bağımlılığımızı azaltıyor. Büyük bir ulus olmamıza rağmen birçok teknolojiyi dışarıdan alıyoruz. Hala bir Bilgisayar işletim sistemimiz yok. O kadar mühendis yetiştiriyoruz ama hala dışarıdan teknoloji ithal ediyoruz.

 

İCAT'IN ÖNEMİ

Şayet bir icadın iki ülke tarafından paylaşılması söz konusu ise en büyük savaş konusu olacak kadar önemlidir. Çünkü süper ülkeleri süper yapan tek sebep ülkelerinde var olan icatları ile yaptıkları rekabetsiz ihracat gelirleridir.

 

İCAT NEDİR?

  1. İcat dünyada yaşayan insanların ortak ihtiyaç duyduğu bir aletin yapımına icat denir.
  2. İcat dünyada ihtiyaç duyulmasına rağmen bir kişiden başka hiç kimsenin düşünüp çıkaramadığı bir aletin varlığına icat denir.
  3. İcat dünyada eşi benzeri olmayan temelinden tavanına kadar bir kişi tarafından çıkartılan veya aynı işi yapan bir önceki aletten her yönü ile üstün olan alete icat denir.
  4.  İcat demek %100 ihracat özelliği olup dünya pazarında rekabetsiz satış yapılan alete icat denir.
  5. Dikkat! aksi halde ona icat denemez.