Uçak Kanat Sistemi

Benim icatçı olduğumu bilen birçok insan, sen uçakta yaparsın diyorlardı. Hâlbuki uçak yapmamız için yeni bir kanat sistemi icat etmemiz gerekir olduğunu bilmiyorlardır. Kopya uçak yapılarına veya araba yapılarına yeni icatmış gibi sanılmaktadır. Dünya sanayisinin işlevini bilmeyen ülkeler maalesef gerçeklerden tamamen uzak bilgilere sahiptir. Bu istekleri gerçekleştirmek için yeni kant sistemini düşünmeye başladım. Önce kuşları kargaları ve arıları sinekleri inceledim. Çünkü en iyi enerjiyi kullanan canlılardır. Bunu çok iyi biliyordum. Ancak uçan hayvanlar kanatlarını aşağı yukarı hareket ettirmeyle uçmaktadır.

Aşağı harekette kanatlarını tamamen örterek havayı aşağıya doğru bastırıyorlar ve yukarı hareketin de kanatlarını süzgeç gibi kullanarak havayı süzüyorlar. Ben bu hareketi makine ile yaptırmış olsan çok enerji tüketmem gerekecektir. Bu sebep den aşağı basma hareketini tur esnasın da yaptırmam gerekiyordu. Bunun için ilk testlere başladım. Beynim de yüzlerce yap poz yaptım ve en mantıklısını icat ettim. Sağlı sollu olmak üzere dörder kanatlı daireler yaptım. Her kanat yirmi santim eninde ve elli santim boyundaydı. Dairesel kanatların yarıçapını saçlarla kapattım ve her iki çarkın ortasına elektrikli bir motor yerleştirdim. Dişliler kayışlar vasıtasıyla her iki kanatın aşağıya doğru dönmesini sağladım.

. Bu benim ilk deneyimim değildi. Daha önce tek dairesel kanat sistemini yaptım ve çok iyi sonuç aldıktan sonra çift dairesel kanat sistemine ihtiyaç duydum. Çünkü yerden kalkmak için tek taraflı kaldırmak olamazdı. Çift taraflıyı bitirdim. İlk denemeye başladım. Evet, çok tehlikeli bir denemeydi. Çünkü kanatlar direk yere doğru bastığı için çok güç harcaması gerekiyordu. Kanat kopma riski daha çoktu. Benim amacım var olan dairesel kanatların basınç gücü ile benim yeni sisteminin arasındaki basış gücünü ölçmekti. Bu ölçmeyi bir terazi ile yaptım.

Sonuç sevindirici idi. Artık Türkiye kendi uçağını icat etme şansını elde etme yolu açılmıştı. Evet, her deney haftaları ayları alıyordu ve arada yaptığım olumsuz deneyleri anlatmaya kalksam yüzlerce saymak yetmez.

 Ben sadece ben olumlu deneyleri anlatıyorum. Bu deneyler sonuçlandıktan sonra uçması için tekrar bir deney yapmam gerekiyordu. Çünkü cereyanlı motorların sargıları çok olduğu için gücünden daha fazla ağırlıkları vardı. Bu nedenle kendi güçleri ile kendini dahi kaldıramıyordu. Bu sebepten benzinli bir motora ihtiyacın olduğu elimden kesin motoru vardı. Hemen onu soktum ve ona uygun uçma sistemi yaptım. Gaz çubuğunu uzattım uzaktan gaz verip havalanmasını görmek gerekiyordu. Denemeye başladım. Ancak kalkış yaptıramadım ve motoru son gazına kadar çalıştırdım. Debriyajı yaktım.

Yaptığım kanatlar motor gücüne ayarlı olmadığı için debriyaj yalıtım şimdi kanatları küçültmem gerekiyordu. Biraz küçülttüm tekrar debriyaj balatası taktım. Maalesef yine debriyaj yalıtımı ancak kanatları daha küçülte bilmem için yeniden yeni bir şase yapmak gerekiyordu ya da daha büyük bir motor bulmam gerekiyordu. Ancak o günlerde ekonomim darbe vurduğu zamanlardı. Ben bölgemde çok tanıdığım ve bana karşı çok saygılı olan kesim motoru satımı yapan bayie gittim ve ona durumu anlattım. Maalesef oda bana zor durumda olduğunu söyledi. Çok üzülmüştüm çünkü bana yalan söylemişti. Çünkü ben ondan elden düşük kullanılmış eski motorda olsa olur demiştim ve de borç istemiştim. İleride ücretini verecektim. Beni üzen motor vermemesi değildi.

Beni üzen yeni icatlara olan saygısının olmaması idi. O moral bozukluğu uçak kanat sisteminin dondurmam sebep olmuştur. O yaptığım sistemin üzerinden kesim motorunu çıkarttım. İskeletini de duvara fırlatıp atmıştım. Birkaç gün sonra rüzgâr esmeye başladı. Ben de diğer icatlarımla uğraşıyordum. Bir teneke sesi geliyordu. Git gide ses yükselmeye başladı. Dışarı çıktım baktım benim uçak için yaptığım kanatlar rüzgârın esintisiyle dönüyordu şaşkın bir şekilde onların dönüşünü izledim ve hemen elektrik için üreteliden rüzgârgüllerine yeni bir alternatif olacağını gördüm. Devamı dikey rüzgâr türbini icadındadır.